Formula 1 2013 Almanya GP Nürburgring Pisti

Formula 1 2013 Almanya GP Nürburgring Pisti

Tarih: 03.07.2013

almanya-gp-nürburgring-pistiFormula 1 tarihinin en önemli geçmişe sahip pistlerinden birisi şüphesiz Almanya GP sinde yer alan Nürburgring pistidir. Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletinde yer alan Nürburgring pistinin tarihi 1925 yılına kadar uzanmaktadır. Gerçek manasıyla 1984 yılında yarış pisti ünvanına kavuşan Nürburgring pisti bugüne kadar çeşitli versiyonlarla günümüzdeki halini almıştır.

Almanya GP

Formula 1 2013 sezonunun 9.yarışı olan Almanya GP’si öncesinde şampiyona lideri Sebastian Vettel liderliğini hala koruyor. Olaylı Britanya GP’sinde lastik problemi nedeniyle yarış dışı kalsa da, Vettel ve Redbull takımı yine iddialı olacaktır. Bildiğiniz üzere Almanya GP’leri bir yıl Hockenheim’da bir yıl Nürburgring’de koşuluyor. Nürburgring’deki son yarışı McLaren ile Lewis Hamilton Fernando Alonso ve Mark Webber’in önünde kazanmıştı.

britanya-gp-lastik-problemiBritanya GP’si sonrasında kolay rakip olmadığını hem Ferrari’ye hem de Redbull’a kanıtlamış olan Mercedes takımı, bu yıl da şahsen benim favorim. Sıralama turlarındaki başarılarını bu yıl da devam ettirirlerse Nürburgring de yine podyum göreceklerdir. Elbette burada en önemli faktör lastikler. Britanya GP sinde adeta yarışın önüne geçen lastikler büyük tepki toplamıştı. Almanya GP sonrasında lastik testine onay veren FIA, bakalım Pirelli lastiklerini bu yarışta nasıl savunacak. Yine şahsi görüşüm, fazla pit stop ve geçiş olması adına Bernie Ecclestone yönetimi Formula 1 i adeta katlediyor. Sürekli yapılan kural değişiklikleri, istenilse tüm yarışı çıkarabilen lastikler yapılabilecekken 7-8 tur anca dayanan lastikler, drs denen saçmalık yani adeta yarış yarış olmaktan çıkıp yer değiştirme şeklinde devam ediyor. Fazla dolmuşum sanırım 🙂

Umarım Nürburgring, yarış gibi yarışın olduğu, tabiri caizse lastik “bug” larının az yaşandığı bir yarış olur.

Almanya GP Nürburgring Pisti 3D Tanıtımı

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=P2fkqgy4ZVM[/youtube]