Das Boot Filminin Çekildiği Stüdyo

Das Boot Filminin Çekildiği Stüdyo

Tarih: 17.01.2016

İkinci dünya savaşı ile ilgili çekilmiş en önemli filmlerin başında şüphesiz Das Boot – Denizaltı filmi gelir. Savaşın başından itibaren müttefik güçlerin en büyük korkusu olan Alman denizaltıları U-Boot lar, 1942 yılından itibaren o başarılı günlerini geride bırakmıştır. Daha sonra yönetimde yapılan hatalar ile birlikte büyük kayıplar verilmiştir. Das Boot filmi de bu çöküşü Lothar-Günther Buchheim’ın 1973 yılında yazmış olduğu kitaptan yola çıkarak Wolfgang Petersen yönetmenliğinde bize anlatmaktadır. Filmin başrolünde Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer ve Klaus Wennemann yer almaktadır.

Das Boot – 3,5 Saatlik bir serüven

Filmin Director’s Cut versiyonu yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir ve klostrofobisi olanların izlememesi tavsiye edilmektedir. Benim için de filmin önemi büyüktür, ikinci dünya savaşı ile ilgili yaptığım araştırmaların başlangıcı bu filmdir diyebilirim. Yıllar sonra filmin çekildiği yerleri görüp defalarca 3,5 saat izlediğim o atmosferin fiziksel olarak da içinde bulunmak benim için büyük bir şanstı.

2015 Mart ayındaki Almanya gezim sırasında Münih’de bulunan Bavaria Film Stadt stüdyolarına da gitmiştim. Das Boot başta olmak üzere yapımcılıklarını üstlendikleri bir çok film hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz adeta bir şehir yapmışlar. Alan içerisinde stüdyolar, kafeler ve filmlerin ürünlerini satın alabileceğiniz bir alışveriş alanı bile bulunuyor.

Video ve fotoğraflarda da göreceğiniz gibi filmde kullanılan bütün maket ve birebir ölçülerde yapılmış Tip 7 türü denizaltının içi de bulunuyor. Bir daha ki gidişime yine mutlaka Bavaria Film Stadt’a uğrayacağım.

Das Boot