Der Untergang – Çöküş – Filmi

Der Untergang – Çöküş – Filmi

Tarih: 13.05.2014

Eğer ikinci dünya savaşına ve özellikle Alman tarihine ilginiz var ise; beyaz perde için yapılmış gelmiş geçmiş en önemli yapıtlardan birisi şüphesiz Der Untergang – Çöküş filmidir.
Yönetmenliğini Oliver Hirschbiegel’in yaptığı bu efsane yapıt Adolf Hitler’in son günlerini tarafsızca, abartı olmadan ve en önemlisi tarihi gerçeklere uygun şekilde gözler önüne seriyor.

Der Untergang - Çöküş

Bir başyapıt Der Untergang – Çöküş

Der Untergang – Çöküş temel olarak Hitler’in sekreteri Traudl Junge’nin, Albert Speer’in ve Ernst Günther Schenck’in kitaplaştırdığı anılarından yola çıkılarak çekilmiş.

Der Untergang – Çöküş ayrıca En İyi Yabancı Dil’de Film Akademi ödülüne layık görülmüştür.

Der Untergang – Çöküş işleyişi hakkında çok fazla bilgi vermek istemiyorum, 2004 yapımı olmasına rağmen henüz izlemeyenler olabilir. Fakat özellikle Bruno Ganz’ın performansı bir şahaneydi. Adolf Hitler’in internet ortamına düşmüş hemen hemen bütün videolarını izlemiş birisi olarak film boyunca bir oyuncu değil adeta Hitler’in kendisini izlemiş gibiydim.

Son 15 yıldır özellikle alman sineması ikinci dünya savaşına ayrı bir özen gösteriyor. Stauffenberg, Stalingrad, Das Boot gibi konunun amiral gemisi olan filmleri mevcut. Hepsini ayrı ayrı incelemek istiyorum fakat şimdi Der Untergang’daki ana karakterlerden ve oyunculardan bahsedelim.

Oyuncu – Oynadığı İsim

Bruno Ganz - Adolf Hitler
Bruno Ganz – Adolf Hitler

Bruno Ganz – Adolf Hitler

Alexandra Maria Lara - Traudl Junge
Alexandra Maria Lara – Traudl Junge

Alexandra Maria Lara – Traudl Junge – Hitler’in 1942 1944 yılları arasında özel sekreterliğini yapmıştır. Savaş sonrasında önce ruslar sonra amerikalılar tarafından sorgulanmış ve serbest bırakılmıştır.

Ulrich Matthes – Joseph Goebbels
Ulrich Matthes – Joseph Goebbels

Ulrich Matthes – Joseph Goebbels – Nazi almanyasının propaganda bakanıdır. Hitler intihar ettikten sonra karısı ile birlikte kendisini vurup intihar etmiştir.

Corinna Harfouch - Magda Goebbels
Corinna Harfouch – Magda Goebbels

Corinna Harfouch – Magda Goebbels – Joseph Göbbels’in eşidir, Hitler intihar ettikten sonra 6 çocuğunu zehirleyip intihar etmiştir.

Juliane Köhler - Eva Braun
Juliane Köhler – Eva Braun

Juliane Köhler – Eva Braun – Hitler’in sevgilisi ve eşidir. Hitler ile birlikte zehir kapsülünü içip intihar etmiştir.

Thomas Kretschmann - SS-Gruppenführer Hermann Fegelein
Thomas Kretschmann – SS-Gruppenführer Hermann Fegelein

Thomas Kretschmann – SS-Gruppenführer Hermann Fegelein – Himmler’in asistanıdır aynı zamanda Eva Braun’un kız kardeşiyle evlidir, kendisi hakkında çok sayıda dedikodu mevcuttur ki bunlardan bir tanesi Eva Braun ile ilişkisi olduğu yönündedir. Himmler’in müttefiklerle anlaşmak istemesinden sonra kendisi için de ölüm emri verilmiş, idam edilerek öldürülmüştür.

Elbette tüm karakterler için uzun uzun yazılar yazılabilir fakat burayı bir tarih bloguna çevirmek istemiyorum 🙂