Europol ve Futbolda Şike

Europol ve Futbolda Şike

Tarih: 05.02.2013

Avrupa birliği polis teşkilatı Europol yaptığı açıklamada dünya genelinde 680 maçta şike yapıldığını açıklamış. Europol ve Futbolda Şike iddiaları çok ciddi boyutta. Bu maçlar içerisinde 79 maçın da Türkiye’den olduğu belirtilmiş. Pek şaşırmadım aslında, ekilen tarlalar, biçilen mahsüller, tapeler, çanta dolusu para ile fotoğrafı görüntülenen futbolcular, mahkemenin suçludur dediği yönetici, teknik adam ve futbolcuların halen aynı işlerine devam etmeleri, aslında bunlar bizim alışık olduğumuz şeyler ama işin avrupa boyutu gerçekten düşündürücü. Özellikle işin içerisinde Almanya, İsviçre gibi ülkelerin bulunması, ve başta şampiyonlar ligi olmak üzere avrupa ve dünya şampiyonalarında da şike olaylarının oluşması çok vahim.

Futbolda şikenin mucidi belki de italya’dır. Yıllarca oynanan maçlar üzerine yapılan şike olayları ile çalkalanır durur. Bir çok operasyon, bu operasyonlar sonucunda verilen küme düşürme cezaları, ömür boyu hak mahrumiyetleri, hapis yatanlar… Liste uzar gider. Bizim ülkemizde de hepimizin bildiği gibi yıllarca teşvik primi adı altında bir nevi şike furyası vardı. Bir gün bu olaya savcılığın ve emniyetin el atması gerekiyordu ki zaten 3 temmuz sürecinde gördük her şeyi. Bizler ile onlar arasındaki en büyük fark da bu noktada ortaya çıktı. Başta italya olmak üzere avrupada bu işe bulaşmış ülkeler önce durumu kabullendiler. Evet bu iş yapılmış, kim yapmış ? şunlar şunlar yapmış. Nasıl yapmış ? şöyle şöyle yapmış. Verdiler cezalarını ve temizlendiler. Bizde ise durum her şeyde olduğu gibi, deve kuşu stayla oldu. Oldu mu ? olmadı mı ? adam elinde bir torba para ile görüntüleniyor, içinde forma vardı diyor, öbürü tarlaları ektiniz mi diyor ? sonra futbolun patronları da yapıldı ama sahaya yansımadı diyor…doğru duvara yansıması lazımdı şikenin…

Europol ve Futbolda Şike

Bunları yazdım çünkü avrupada bu işin nasıl çözüleceğini, neler yapılması gerektiğini europol ve şike sürecinde bir kez daha göreceğiz. Türkiye’de yapıldığı iddia edilen bu 79 maç yine aynı kulüplere lekeyi sürmez. Umarım sahaya yansıyan bir şey olmamıştır. Yoksa biz dahil bir çok ülkenin başı fena halde belaya girer.