Favicon Nasıl Yapılır ?

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
08.12.2012

Favicon Nasıl Yapılır ?

Favicon Nasıl Yapılır ?

Favicon nasıl yapılır konusu çok sayıda çaylak web&grafik tasarımcı tarafından merak edilir. Özel bir kaç işlemden geçiyormuş gibi görünse de yapımı gayet basittir. Sizlere bir kaç adımda nasıl favicon oluşturabileceğinizi anlatacağım.

Favicon Nasıl Yapılır

Favicon Nasıl Yapılır ? Adım 1

Öncelikle Photoshop (bundan sonra ps diye geçecektir) programımızı açıyoruz. Elbette sitemizin bir logosu olduğunu varsayıyorum. 32×32 px ölçüleri ile yeni bir çalışma dosyası oluşturuyoruz.

Favicon Nasıl Yapılır ? Adım 2

Daha sonra bu oluşturduğum dosyanın içine sitemin logosunu tam ortaya gelip oturacak şekilde yerleştirip küçültüyoruz. Çalışma alanımız dikdörtgen olduğu için bu alana logonuz her zaman oturmayabilir.

Favicon Nasıl Yapılır ? Adım 3

İsteğinize göre logonuzun belirli bir bölümünü gösterecek şekilde çalışmayı konumlandırabilirsiniz. Daha sonra bu dosyayı .gif formatında bilgisayarımıza kaydediyoruz.

Favicon Nasıl Yapılır

Kaydettiğimiz bu dosyayı favicon uzantılı dosya haline getirmesi için favicon generator adlı siteye girip, kaydettiğimiz dosyayı buraya yüklüyoruz. “Generate Favicon” dedikten sonra sistem aynı sayfa içerisinde ihtiyacımız olan favicon dosyasını bize vermiş oluyor.

Sitedeki küçük faviconumuzun olduğu alana sağ tıklayıp favicon dosyamızı bilgisayarımıza kaydediyoruz.

Tebrikler favicon dosyanız hazır. Buradaki yazımda favicon dosyanızı nasıl wordpress sitenize ekleyeceğinizi anlattım, dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Bu ve benzeri ipuçları için Blog‘umu takip etmeye devam edin.

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı