Hermann Rorschach

Hermann Rorschach

Tarih: 08.11.2013

Doğum günü olan 8 Kasım’ı google’ın bizlere hatırlattığı İsviçreli Hermann Rorschach psikiyatrist ve psikanalist’dir. Tanınmasının asıl sebebi Rorschach testi olarak bilinen mürekkep ile yapılmış grafiklerin kişinin beyninde canlandırdıklarını açığa çıkarmasını sağlayan testi bulan kişidir.

Zürih’de doğmuş, İsviçrenin kuzeyindeki Schaffhausen şehrinde büyümüştür. Çocukluğunda sürekli mürekkep damlaları ile resim yaptığı için, arkadaşları tarafından kendisine Klecks (mürekkep damlası) denmektedir.

Hermann Rorschach Mürekkep Testi

Hermann Rorschach mürekkep testiHermann Rorschach ‘ın babası resim öğretmenidir ve oğlunun da sanatla ilgilenmesini teşvik etmektedir. Okulunu tamamladıktan sonra sanat ve bilim arasında kararsın kalan Hermann Rorschach, kendisine yardımcı olması için Alman biyolog Ernst Haeckel’den yardım istemiş, Haeckel’de kendisine bilimi seçmesini tavsiye etmiştir. Böylece Zürih üniversitesinde tıp okumaya başlamıştır. Hermann Rorschach eğitimi sırasında rusça öğrenmiş ve 1906 yılındaki bir rusya tatili sırasında Olga Stempelin ile tanışıp okulunun bittiği 1909 yılında nişanlanmıştır. 1913 yılında Olga ile evlenmiş, rusya’ya taşınmış 1917 de bir oğlu, 1919 da ise bir kızı dünyaya gelmiştir.

Ünlü psikiyatrist Eugen Bleuler’in yanında eğitim aldıktan sonra, psikanaliz konusunda farklı çalışmalar yapmıştır. Çocukluğunda mürekkep damlaları ile yapmış olduğu nesnelere insanların farklı farklı tepki verdiklerini fark etmiştir.

1914 Yılında İsviçre’ye geri dönen Hermann Rorschach Herisau hastanesinin psikiyatri bölümü müdür yardımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. 1921 yılında mürekkep testi ile ilgili bir kitap yayınlamış, kitabından 1 sene sonra karın zarı iltihabı ve apandis zehirlenmesi sonucu 37 yaşında ölmüştür.

hermann-rorschach-brad-pittFotoğrafına baktığınızda ilk aklınıza gelen isim şüphesiz Brad Pitt olmuştur. Merak etmeyin yanlız değilsiniz 😉