WordPress Virüs Temizleme İşlemi

WordPress Virüs Temizleme İşlemi

WordPress Virüs Temizleme İşlemi Nedir ?

Emin ellerde yapılmamış kurulumlar, korsan kopyalama yapılmış tema, eklenti veya yanlış hosting yapılandırılması sonucunda sitenize maalesef virüs bulaşabiliyor.

Virüs tanımı biraz kafa karıştırabiliyor, bunun sebebi bilgisayarınızdaki virüs tanımı ile aynı olmaması. Kelimesi ne olursa olsun hepsi istenmeyen neticelere yol açan bazı noktaları içeriyor.

Sitenizde virüs olup olmadığını ise bazen anlayamayabiliyorsunuz. Bunun sebebi de bu virüsleri hazırlayan kişilerin admin/yönetici girişi yapmış kullanıcıların bu işlemleri görmemesini sağlaması, böylece siz sitenizin sağlıklı çalıştığını düşünürken, sisteme giriş yapmamış ziyaretçileriniz çok sayıda kötü tecrübe ile sitenizden ayrılabiliyor. Bu nedenle WordPress Virüs Temizleme İşlemi ‘ne ihtiyacınız bulunuyor.

Belirtileri nelerdir ?

  • Sitenizin normal açılıp, belirli bir süre geçtikten sonra başka bir siteye yönlendirilmesi.
  • Pop-up (açılır pencere) açılması.
  • Sayfalarınızın, yazılarınızın altına sizin kontrolünüzde olmayan yorumlar yapılması.
  • Sitenize anlamsız isimlere sahip kullanıcıların kaydolması.
  • Sitenizle alakası bulunmayan sayfa, yazıların sitenize eklenmesi.
  • Ve Site Check-Up’ı sonrasında ortaya çıkabilecek daha bir çok nokta.

WordPress Virüs Temizleme İşlemi ‘nde neler yapıyoruz ?

Bu noktada ilk hedefimiz verilerinizi kurtarmak olacaktır. Bu nedenle sitenizi güvenli bir şekilde yedekliyorum, yazı, sayfa, resim ve diğer tüm bilgilerinizi temiz bir ortama ayırıyorum.

Sonrasında virüs bulaşan noktaları temizleyip sorunun bir daha tekrarlanmaması için gerekli güvenlik işlemlerini yapıyorum.

Son olarak güvenli ortama ayırdığımız içerikler ile sitenizi tekrar ayağa kaldırıyorum.

Aşağıda bu işlemler ile ilgili en fazla sorulan sorular yer almaktadır. Bunları incelemenizi öneriyorum.

Sık Sorulan Sorular

Normal şartlarda virüs temizleme işlemi 3 iş günü içerisinde yapılmaktadır, virüsün bulaşmış olduğu noktalara, derinliğine göre bu süre uzayabilmektedir.

Normal şartlarda içeriğinizi yedekleyip mümkün olacak maksimum veriyi almaya çalışıyorum. Fakat enfekte olan dosyalarınız, veritabanınız veya virüsün çeşitine göre verilerinizde kayıp yaşanabilmektedir.

İletişim    Lütfen hizmet almak istediğiniz konuyu seçiniz
    %d blogcu bunu beğendi: