O Geri Döndü : Hitler’in Gözünden Yeni Almanya

O Geri Döndü : Hitler’in Gözünden Yeni Almanya

Tarih: 21.12.2015

Alman tarihinin şüphesiz en bilinmeyen ve en karanlık ismi Adolf Hitler’dir. Uzun süre sonra dikkatimi çeken bu kitap ise O Geri Döndü adlı kitap Timur Vermes’e ait. Şüphesiz Adolf Hitler ile ilgili binlerce kitap yazılmış, film ve belgeseller hazırlanmıştır. Bir ikinci dünya savaşı araştırmacısı olarak benim de arşivimde bu içeriklerin hepsi farklı konular ile ilgili olsa da ilk defa bu denli farklı bir kitap ile karşı karşıya kaldım.

O Geri Döndü kitabının orjinal adı Er Ist Wieder Da. Timur Vermes hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; kendisi Alman bir anne ile Macar bir babanın çocuğu olarak 1967 yılında Nürnberg’de dünyaya geliyor. Erlangen-Nürnberg Üniversitesi tarih ve siyaset eğitimi aldıktan sonra yazarlığa başlıyor.

O Geri Döndü : Hitler’in Gözünden Yeni Almanya

Kitabın konusu Adolf Hitler’in 2011 senesinde mucizevi bir şekilde Berlin’de bir parkta uyanması ile başlıyor. Hitler ölmemiştir, sağlıklıdır, üzerinde benzin kokulu üniforması ile etrafta dolaşmaktadır. Bu fikir bile başlı başına merak uyandırmaya yeter. Almanlar için bir tabu bir yasak olan Adolf Hitler kelimesinin tekrar vücut bulup sokakta dolaşması bir çok Almanı da ürkütmüş durumdadır.

1945 senesinde döküntüler arasında bıraktığı Berlininini düzenli ama bir o kadar da karmaşık bulmaktadır. Etrafta farklı ülkelerden ve özellikle de Türkiye’den göçmenler gelmiş, Alman halkı kozmopolit bir hal almış ve kendisinin üretmek istediği ari ırk tamamen karmakarışık bir hal almıştır.

Bir büfeci ile tanışır, akabinde gelişen olaylar ise onu önce bir YouTube fenomeni, daha sonra ise bir televizyon yıldızı haline getirecektir. Adolf Hitler’in gözünden şu anki Almanya, halkın yaşayış ve olaylara yaklaşımı, sağ partilerin ve şansölye Merkel’in durumu çoğu zaman mizahi bir dille anlatılıyor.

Dikkat çekilmek istenen bir diğer nokta da Almanya’da var olan göçmenler ve özellikle Türkler. Kitabın bir çok yerinde ülkemiz insanları ile ilgili enteresan tespitler yapılmış durumda. Yazarın Nürnberg’de doğduğu için çok sayıda Türkle yakın olabileceğini düşünüyorum, bu yüzden yaptığı tespitlerin bir bölümüne katılmamak elde değil. Maalesef Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız yaşamış oldukları ülkelere halen uyum sağlayamadılar. Bu üçüncü kuşağı dahil etkileyen üzücü bir durum.

Kitabı bir çırpıda okudum ve kesinlikle okumanızı öneriyorum. O Geri Döndü kitabından bu kadar bahsettik biraz da filminden bahsedelim demek isterdim fakat ne hikmetse ülkemizde gösterime gireceği duyurulmasına rağmen enteresan şekilde ne bir açıklama ne de bir duyuru yapılmadan gösterilmedi. Aksi gibi torrent ortamında da filmin herhangi bir kopyası mevcut değil. Merak ile beklemekteyim.

    Kitabı olduğundan haberdar değildim. Hitlerin kimlik değiştirmesi ve propagandanın şeklini şekillendirmesi. O korkunç sosyopatlığı ve insanların üzerindeki hakimiyeti beni de çok etkiledi.

    Ayrıca filmi Netflixte var hala izleyemediysen. Er ist Wieder Da diye aratınca çıkıyor. Çok etkileyici filmi.

Comments are closed.