Sigmund Jahn İlk Alman Kozmonot

Sigmund Jahn İlk Alman Kozmonot

Tarih: 04.11.2015

Malumunuz ikinci dünya savaşındaki alman ve sovyet bilim adamları iki büyük güç amerika ve soyveyetler birliği tarafından resmen kaçırıldı. Daha sonra roket sistemlerinin ilerletilmesiyle uzaya gidişin kimin tarafından yapılacağı sorusuyla uzay yarışı başlamış oldu. Good bye Lenin filmini izlediğimde aklıma gelmişti Sigmund Jahn’i araştırmak, araştırdım biraz kendisi ile ilgili bir kaç şey, yazayım buraya, dursun belki birilerinin ihtiyacı olur.

Kimdir bu Sigmund Jahn

Sigmund Jahn 13 Şubat 1937 yılında Almanya’nın Saksonya eyaletinde dünyaya geldi. 1943 ile 1951 yılları arasında eğitimini tamamladıktan sonra 1955 yılında orduya katıldı.
Doğu Alman Hava kuvvetlerinde pilot ve askeri uzman olarak görev almaya başladı. 1966 ile 1970 yılları arasında Sovyetler Birliğindeki Gagarin Hava Akademisinde eğitim aldıktan sonra
Doğu Alman Hava kuvvetlerinde pilot eğitimi ve uçuş güvenliği konularında yönetici olarak görevlendirildi.

1976 yılında sovyetler birliğinin Interkosmos uzay programı dahilinde Eberhard Köllner’in yedeği olarak seçildi. Moskova yakınlarındaki Star City de iki yıl eğitim aldıktan sonra
26 Ağustos 1978 tarihinde Soyuz 31 ile Sovyet uzay istasyonu Salyut 6 ya ulaştı. 3 Eylül 1978 de dünyaya geri döndü. Uzayda geçirdiği 7 gün 20 saat 49 dakika ile ilk alman kozmonot olarak açıklandı.

Bu tarihte sovyetler birliği tarafından kahraman ilan edilen Jahn Postdam da birinci sınıf hizmet nişanı ile ödüllendirildi.

Sigmund Jahn Juri Gagarin Büstünde Öğrenciler İle

1990 yılındaki birleşmeden sonra Batı Alman uzay uçuşları şirketinde danışman olarak görev aldı. 2002 yılında emekli oldu, iki çocuğu olan Jahn halen Almanya Strausberg’de yaşamaktadır.
Alman yapımı Good Bye Lenin filminde Stefan Walz tarafından taksici rolünde canlandırılmıştır. Bu kısım nedense pek bir zayıf olmuş çünkü Jahn kariyerine hep iyi şirketlerde danışman olarak devam etmiştir, yani dramatize edildiği gibi duvar yıkıldıktan sonra taksicilik yapmak zorunda kalmamıştır.