Warez Tema/Bileşen Nedir ? Neden Uzak Durmalıyız ?

Warez Tema/Bileşen Nedir ? Neden Uzak Durmalıyız ?

Tarih: 15.04.2021
Warez Tema/Bileşen Nedir ? Neden Uzak Durmalıyız ?

Warez tema nedir ? Warez kelime anlamı itibariyle bir yazılımın illegal olarak kopyalanıp ücretsiz bir şekilde dağıtılması ve kullanılması demektir. İlk olarak idealist bakış açısı ile her şeyin ücretsiz olması fikri ile bir nevi Robin Hood gibi binlerce dolarlık yazılımları, oyunları ücretsiz olarak insanlara ulaştırmışlardı. İtiraf etmek gerekirse özellikle bizim jenerasyonun da bu warez/crack yazılım ve oyunlarla yolu epeyce kesişmişti. İnternetin bu denli hayatımızın her anına dahil olmadığı yıllarda bu oyunları veya yazılımları kullanmak bizler için direkt olarak tehdit oluşturmuyordu.

Özellikle 2005 yılından sonra internetin artık her alanda yaygınlaşması ve hayatımızın bir parçası olması ile birlikte yukarıda anlattığım Robin Hood mantığından epeyce çıkan bu gruplar tehlikeli hale gelmeye başladılar. Şöyle ki; yüklediğiniz bir programın crack işlemini yaparken veya daha önceden cracklenmiş bir programı kurduktan sonra bilgisayarınızda fark edemeyeceğiniz açıklar oluşturmaya başladılar. Bu açıklar ileride bilgisayarınızın bir zombi bilgisayara dönüşmesine, hatta benim de başıma gelen bir olayda olduğu gibi yasadışı bir para akışında kullanılmanıza bile sebep olabilir. Konumuza geri dönecek olursak bu yazılımlar artık tabiri caizse babasının hayrına craklenmiyor veya ücretsiz hale getirilmiyor.

Peki aynı durum illegal olarak kopyalanmış tema veya bileşenlerde de geçerli mi ?

Basitçe söylemek gerekirse Evet ! Bu temalar veya bileşenler teknik olarak bire bir kopyalansa da, içlerine yerleştirilen kodlar veya satırlar ile mevcut sitenizi tıpkı yukarıda verdiğim örnekteki zombi bilgisayar gibi zombi internet sitesine çevirebilir.

Peki nasıl ?

Bunun cevabı da tabii ki veritabanında gizli. Ortalama bir tema klasöründe neredeyse 3000 e yakın dosya bulunmaktadır. Bu dosyaları tek tek açıp bakma kontrol etme şansınız olmaz, kontrol etseniz bile (warez tema kullandığınız için kodlama bilginizin olmadığını varsayarsak) bilgi sahibi olmadığınız için ne olduğunu anlayamazsınız. X bir dosyaya eklenen kod temayı tıpkı orijinalinde olduğu gibi çalıştırırken, arka planda veritabanınıza sürekli kendini tekrar eden kullanıcılar, popuplar veya haberiniz olmayan etiketler eklenmesine neden olabilir.

Virüs temizlenmesi ve sorun çözümü için çalıştığım sitelerde en çok rastladığım problem bu tarzda veritabanında kendini tekrar eden postlarla ilgiliydi.

Peki ne yapmak gerekiyor ?

Yine bunun cevabı da basit; bu işten para kazandığınızı varsayarak cimri olmadan yatırım yapmanız gerekiyor. X müşterinin sitesinde bir pazar yeri uygulaması için müşteriden ya bileşen üstüne para alacaksınız, alamıyorsanız da o işi yapmamaya çalışacaksınız.

Son 6-7 yılda en çok karşılaştığım sorunlar hep bu anlattığım mantık ile bileşen çöplüğü haline getirilmiş veya warez tema kullanılmış sitelerdeydi.