WordPress Bülteni Sayı 2
Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
15.04.2024

WordPress Bülteni Sayı 2

Merhaba, WordPress ve yazılım dünyası ile ilgili gelişmeleri içeren bültenimin ikinci sayısı ile karşınızdayım. WordPress Temaları, WordPress Eklentileri, WordPress Hosting gibi çok sayıda konuya değinmeye çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan hemen ilk haberimizle başlamak istiyorum;

WordPress Bülteni Sayı 2

WordPress Bülteni Sayı 2 içerikleri;

WordPress 6.6 da Php 7.0 ve 7.1 Desteği Kalkıyor

WordPress 6.6 da Php 7.0 ve 7.1 Desteği Kalkıyor

Temmuz 2024’te piyasaya sürülmesi planlanan WordPress 6.6’da PHP 7.0 ve 7.1 desteği yok. PHP’nin yeni minimum desteklenen sürümü 7.2.24 olacak, önerilen sürüm ise PHP 7.4 veya üstü olacak. Güncel olarak önerilen PHP sürümü 8.0 ve 8.1. Ülkemizdeki bir çok hosting firması varsayılan sürüm olarak PHP 7.4 ile çalışıyor, bu da güvenlik ve performans olarak sitenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Yapabiliyorsanız hosting yönetim panelinizden en kısa sürede PHP sürümünüzü 8.0 veya 8.1 olarak ayarlayın. Öncesinde ise tema veya eklentilerinizin uyumlu olup olmadığından emin olun. Konu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress Tutulması

WordPress Tutulması

WordPress’in kurucusu Matt Mullenberg’in X platformunda yaptığı açıklamaya göre, tutulma sırasında 4,5 saatlik bir süre içinde NASA web sitesi için büyük çoğunluğu 400 ms’nin altında sunulan 1 milyardan fazla sorguyu sorunsuz şekilde cevapladı. Aslında bu olay çoğumuzun çoklukla karşılaştığı “WordPress Yavaş” yorumunun ne kadar anlamsız olduğunu kanıtlıyor. Bir kez daha görüyoruz ki yavaş olan sunucular, kötü kurulumlar, kötü tema ve eklentiler WordPress değil.

WordPress 6.5.2 Güvenlik Güncellemesi Yayınlandı

WordPress 6.5.2 Güvenlik Güncellemesi Yayınlandı

WordPress’in yeni sürümü olan 6.5 ile ilgili yapılan güncelleme sonrasında özellikle Block Editöründe yaşanan güvenlik probleminden ötürü hızlıca WordPress 6.5.2 güncellemesi yayınlandı. Güncelleme başlıktan da anlayacağınız üzere güvenlik güncellemeleri içeriyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

WordCamp Asia Etkinliği Fotoğrafları Yayınlandı

WordCamp Asia Etkinliği Fotoğrafları Yayınlandı

WordPress’in Dünya çapında düzenlediği etkinlik serisi olan WordCamp Asia bu yıl Tayvan’ın Taipei şehrinde 7-9 Mart 2024 tarihinde düzenlendi. Ekinlik ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Etkinliğe ait fotoğrafları ise yeni yayınladılar, siz de buradan tüm fotoğraflara erişebilirsiniz.

Yeni WordCamp Etkinliği Haziran 2024’de İtalya’da

Yeni WordCamp Etkinliği Haziran 2024'de İtalya'da

Geçtiğimiz WordCamp etkinliğinden bahsetmişken gelecek WordCamp etkinliği ile ilgili de bilgi vereyim. Yeni WordCamp etkinliği 13-15 Haziran 2024 tarihleri arasında İtalya’nın Torino şehrinde yapılacak. Etkinliğin detaylarına ve biletlerine buradan erişebilirsiniz. Bugün itibariyle standart biletler 50 Euro, vizesi ve imkanı olanların mutlaka gitmesi gerekir diye düşünüyorum.

WordPress Ne Kadar Kazandırıyor ?

WordPress Ne Kadar Kazandırıyor

Kyle Van Deusen, 1.144 freelancer ve ajans sahibinin (The Admin Bar grubunun üyeleri) katılımıyla 2024 WordPress Profesyonel Anketi’nin sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın sonucuna göre: Katılımcıların %72’si web siteleri için 5.000 dolardan daha az ücret kazanıyor ve gelirin yalnızca %32’si sürekli gelir kaynaklarından geliyor. Bu durum ülkemizde çok farklı durumda tabii ki. Özellikle freelancer platformlarında gördüğümüz komik rakamlar aslında kendi ekosistemimizi zehirliyor. Bu konu ile ilgili detaylı bir video hazırlamayı düşünüyorum.

WooCommerce’e Yapım Aşamasında Modu Geliyor

WooCommerce'e Yapım Aşamasında Modu Geliyor

WooCommerce’in Geliştirici ekip lideri James Kemp’in X platformunda duyurduğuna göre mağazanızı başka bir eklenti veya ayara gerek duymadan Canlı veya Yapım Aşamasında moduna alabileceksiniz. Çok faydalı bir geliştirme olmuş zira bir çok kişi ekstra Yapım aşamasında eklentileri ile gereksiz kaynak harcıyordu.

Woo’dan WooCommerce’e Dönüş

Woo'dan WooCommerce'e Dönüş

Aldıkları karar ile Woocommerce.com dan Woo.com a geçiş yapan ve geçtiğimiz hafta geçişin ertelendiğini duyuran WooCommerce ekibi bu kararı iptal etti ve yoluna WooCommerce.com ile devam etmeye karar verdi. Yapılan duyuruda Google’ın algoritma değişikliğinin kendilerini olumsuz etkileyeceği belirtildi. Şahsi fikrim bu tip büyük ve pazarda lider olmuş isimlerin kesinlikle değiştirilmemesi yönünde. Mesela Twitter mı daha anlamlı yoksa X mi ? Yorumlarda görüşlerinizi bekliyorum.

WordPress Eklentileri ve Sistemleri

İşte sizlerin işine yarayacağını düşündüğüm bu haftanın WordPress Eklentileri;

Email Reports for SureCart

Email Reports for SureCart

Email Reports for SureCart eklentisi, SureCart satışlarınız ve Google Analytics verileri üzerinden e-posta raporları oluşturmanıza olanak tanır. Günlük, haftalık veya aylık olarak ayarlanabilen bu raporlarla satış performansınızı ve site trafiğinizi kolaylıkla takip edebilirsiniz. E-posta raporlarınızı kişiselleştirebilir, belirli metrikleri seçebilir ve bu raporları istediğiniz sıklıkta alabilirsiniz. Ürün performansından, satış trendlerine kadar pek çok veriyi e-posta yoluyla alma imkanı sunar. Detaylı bilgi için SurelyWP web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Disable Emails Per Product for WooCommerce

Disable Emails Per Product for WooCommerce

Disable Emails Per Product for WooCommerce eklentisi, WooCommerce mağazanızda ürün bazında belirli e-postaları devre dışı bırakmanıza imkan tanır. Yeni siparişler, sipariş güncellemeleri ve müşteri bildirimleri gibi çeşitli olaylar için gelen e-posta bombardımanını yönetmek adına, bu eklenti ile her bir ürün için e-posta gönderimini seçici olarak durdurabilirsiniz. Ayrıca, bireysel siparişler için manuel olarak bu ayarı geçersiz kılma seçeneği de sunar. Her ürün için hangi e-postaların devre dışı bırakıldığını görebileceğiniz global bir görünüm özelliği de mevcuttur. Detaylar ve yüklemek için burayı kullanabilirsiniz.

Evet şimdilik benden bu kadar, umarım yazım faydalı olmuştur. Bir önceki WordPress Bülteni’ne buradan ulaşabilirsiniz. Yeni WordPress bültenlerinden haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki alana e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır.

Görüşmek üzere !

Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı

Yorum Yap