WordPress Bülteni Sayı 4
Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
06.05.2024

WordPress Bülteni Sayı 4

Merhaba, WordPress ve yazılım dünyası ile ilgili gelişmeleri içeren bültenimin dördüncü sayısı ile karşınızdayım. WordPress Temaları, WordPress Eklentileri, WordPress Hosting gibi çok sayıda konuya değinmeye çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan hemen ilk haberimizle başlamak istiyorum;

WordPress Bülteni Sayı 4

WordPress Bülteni Sayı 4 içerikleri;

Yapay Zeka destekli WordPress Big Sky

Yapay Zeka destekli WordPress Big Sky

Yapay zekanın hayatımızın bir çok alanına girmeye başladığı bu süreçte WordPress’de bu alandaki yerini almaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz hafta yapılan duyuru ve sitede açılan linke göre https://wordpress.com/BigSky/ tıpkı yapay zekaya komut verir gibi benzer şekilde komutlar girerek web siteleri oluşturabileceğiz. Erken erişim için gerekli kaydı buradan yaptım, yanıt geldiğinde başka bir blog içeriği ile kullanımı sizlerle paylaşacağım. Duyurulan özelliklere göre temel seviyede sayfa şablonları, blok düzeni ve pattern dediğimiz desen kombinasyonlarının oluşturulmasını içeriyor.

Örneğin;

"Make me a minimalist design portfolio for my architecture firm"

yazdığınızda yapay zeka size şu şekilde bir tema setup’ı oluşturacak;

WordPress Big Sky

Başlangıç için yeterli fakat pek çok noktada olduğu gibi her şeyi yapay zekadan beklemek burada da hüsranla sonuçlanabilir. Yapay zekaya karşı değilim hatta modern dünyada en az internet kadar önemli bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum fakat insanı tamamen devre dışı bırakacak şeklinde bir yaklaşımın yersiz ve fazla hayalperest bir düşünce olduğunu görüyorum.

WooCommerce 8.9 Büyük Değişiklikler İle Geliyor

WooCommerce 8.9 Büyük Değişiklikler İle Geliyor

Dünya çapında en önemli e-ticaret platformlarından biri haline gelen WooCommerce yeni sürümü ile 14 Mayıs 2024 tarihinde yayında olacak. Geçtiğimiz haftalarda beta sürümü yayınlanan WooCommerce 8.9 ile özellikle custom fields (özel alanlar) konusunda büyük bir yenilik ile geliyor.

Eski editör ile ya fonksiyon dosyasına ekleyeceğimiz kodlar ile ya da ACF benzeri eklentiler ile ürüne özel ilave alanlar oluşturabiliyorduk. Yayınlanacak WooCommerce 8.9 güncellemesi ile Gutenberg editörü ve blok yapısı ile ürün bazında yeni özel alanlar (custom fields) ekleyebileceğiz. Kodlama bilmeyen son kullanıcı için önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum.

Benzer şekilde sepet ve ödeme sayfalarına yeni alanlar ekleyebilmek de yukarıda anlattığım şekilde bir dizi işlem veya eklenti desteği gerekiyordu. Ürün detaylarına ekleyebileceğimiz ekstra alanları Sepet ve Ödeme sayfalarına da ekleyebileceğiz. Bu çok sayıda eklentiyi anlamsız hale getirebilir. Örneğin yakın zamanda yayınlamayı planladığım WooCommerce T.C. Kimlik Numarası ve Vergi Numarası eklentisinin yapacağı ilaveleri yeni güncelleme ile Gutenberg editörü ile yapabileceksiniz. Ben halen tıpkı elektrikli otomobiller gibi Gutenberg editörünün de normal temalarının yerini almasını minimum 3 sene alacağını düşünüyorum. Bu nedenle endişeye mahal yok endişeye 🙂

Sipariş istatistiklerinin takibi de WooCommerce 8.9 sürümü ile entegre hale geliyor. Özelliğin açılması sonrasında her siparişin hangi kanaldan, hangi takip kodu vb. parametre ile geldiğini aynı ekran içerisinden görebileceğiz.

WooCommerce 8.9 Büyük Değişiklikler İle Geliyor

Bunların haricinde çok sayıda hata düzeltmesi de elbette WooCommerce 8.9 beraberinde geliyor. Güncellemenin detaylarına ve değişiklik listesine buradan ulaşabilirsiniz.

REHub Teması ve Bağlı Eklentilerinde Büyük Açık !

REHub Teması ve Bağlı Eklentilerinde Büyük Açık !

Geçtiğimiz hafta içerisinde REHub teması ve bağlı eklentilerinde büyük bir açık tespit edildi. Akabinde yayınlanan güncelleme ile bu açık kapatıldı. Sitelerinizde bu temayı veya bağlı eklentilerini kullanıyorsanız mutlaka güncelleyiniz. Her fırsatta altını çizdiğim orijinal tema ve eklenti kullanmanın önemini bir kez daha görüyoruz. Orijinal temalarda bile güvenlik açığı bulunabiliyor, siz bir de kopya (warez) eklenti veya temalar kullanarak sitenizin anahtarını kapının üzerinde bırakmış oluyorsunuz.

Bu hafta WordPress ile ilgili daha fazla önemli haber bulamadım, bu nedenle bu haftadan itibaren sizler için seçtiğim hazır WordPress temalarını ve WordPress eklentilerini de paylaşacağım.

Haftanın Hazır WordPress Temaları

Flatsome WordPress WooCommerce E-Ticaret Teması

Flatsome WordPress WooCommerce E-Ticaret Teması

WooCommerce E-Ticaret eklentisi için hazırlanan bu tema gayet başarılı. Temanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Woodmart WordPress WooCommerce E-Ticaret Teması

Woodmart WordPress WooCommerce E-Ticaret Teması

En fazla tercih edilen WooCommerce temalarından birisi olan Woodmart halen çok iyi bir alternatif. Temanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Nubi WordPress Dijital Pazarlama ve SEO Teması

Nubi WordPress Dijital Pazarlama ve SEO Teması

Yaptıkları yeni güncelleme ile daha fazla özelliği beraberinde getiren Nubi teması hafif yapısı ile dikkat çekiyor. Temanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Agencium WordPress Dijital Ajans ve Portfolyo Teması

Agencium Dijital Ajans ve Portfolyo Teması

Agencium da aynı şekilde önemli bir güncelleme ile çok sayıda yeni özelliği beraberinde getiriyor. Dijital ajanslar veya Portfolyosunu sunmak isteyenler için güzel bir alternatif. Temanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haftanın Hazır WordPress Eklentileri

QuickCal Randevu Rezervasyon Sistemi Eklentisi

QuickCal Randevu Rezervasyon Sistemi Eklentisi

WordPress ile ilgili fazlaca ihtiyaç olan eklentilerden bir tanesi de Randevu ve Rezervasyon sistemidir. QuickCal eklentisi de gerek aldığı puan, gerekse özellikleri ile bu ihtiyacı karşılayacak gibi gözüküyor. Eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

MagicAI WordPress AI Yazı, Görsel, Chat, Kod, ve Ses Oluşturucu

MagicAI WordPress AI Yazı, Görsel, Chat, Kod, ve Ses Oluşturucu

MagicAI’nin özelliklerine baktığımızda örneğin ChatGPT ile yapılabilecek her türlü işlemi ve komutu WordPress siteniz içerisine getiriyor. Yazı oluşturucuda ne yazık ki Türkçe desteği bulunmuyor. Eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Evet şimdilik benden bu kadar, umarım yazım faydalı olmuştur. Bir önceki WordPress Bülteni’ne buradan ulaşabilirsiniz. Yeni WordPress bültenlerinden haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki alana e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır.

Görüşmek Üzere !

Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı

Yorum Yap