WordPress Bülteni Sayı 7

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
03.06.2024

WordPress Bülteni Sayı 7

WordPress Bülteni Sayı 7

Merhaba, WordPress ve yazılım dünyası ile ilgili gelişmeleri içeren bültenimin yedinci sayısı ile karşınızdayım. WordPress Ekosistemine ait haberler, WordPress Temaları, WordPress Eklentileri, WordPress İpuçları gibi çok sayıda konuya değinmeye çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan hemen ilk haberimizle başlamak istiyorum;

WordPress 21 Yaşında

WordPress 21 Yaşında 

Bundan tam 21 yıl önce Matt Mullenweg ve arkadaşları hepimizin hayatının akışını belirleyecek WordPress’in ilk sürümü olan b2/cafelog’u yayına aldılar. Sonrası malum, benim size bu yazıyı ulaştırabilmeme, sahip olduğum unvana, kısacası her şeyiyle kendimi borçlu hissettiğim WordPress bugün 21 yaşında ! Kurucu Matt Mullenweg geçen bu süreçte WordPress’in kendi için ne ifade ettiğini buradaki yazısında 11 madde ile sıralamış. Sevgili Barış Ünver’in katkısı ile Matt’ın yazısına gelen Hackernews eleştirilerini buradan okuyabilirsiniz.

WordPress Studio Windows için yayında

WordPress Studio Windows için yayında

Geçtiğimiz sayılarda çıkacağını, sonrasında Mac için çıktığının haberini verdiğim WordPress Studio Windows için çıktı. Buradan indirebileceğiniz Windows sürümü ile bilgisayarınızda kolaylıkla WordPress çalıştırabilirsiniz.

WordPress 6.5.4 Sürümü Test İçin Yayında

WordPress 6.5.4 Sürümü Test İçin Yayında

WordPress 6.5.4 Sürümü test edilmesi için yayında. Güncellemenin detaylarına ve indirme linkine buradan ulaşabilirsiniz.

İlham Kaynağı WordPress Örnekleri

İlham Kaynağı WordPress örnekleri

Web-Examples sitesinin hazırlamış olduğu bu site ile WordPress sitelerini içeren bir havuz hazırlamış. Bu havuda siteleri kategorilerine ve kullandığı eklentilere göre filtreleyerek görebiliyorsunuz. Projelerinizde ilham için kullanılabileceği gibi arge veya projelendirme aşamasında da işe yarayabilir.

Shield Security Açık Barındıran Eklentileri Yayınladı

Shield Security Açık Barındıran Eklentileri Yayınladı

Shield Security güvenlik sistemleri tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde aşağıdaki eklentilerde açık tespit edildi.

WordPress Happy Addons for Elementor Plugin – Detaylar
WordPress Premium Addons for Elementor Plugin – Detaylar
WordPress Essential Addons for Elementor Plugin – Detaylar
WordPress Unlimited Elements For Elementor – Detaylar
WordPress Flash & HTML5 Video Plugin – Detaylar

Eklentilerinin sahip oldukları açıklar farklı olsa da her zaman olduğu gibi en doğru çözüm orijinal eklenti kullanıp bu eklentileri son sürüme güncellemek.

Yapay Zeka Destekli Seo Eklentisi SEOPress

Yapay Zeka Destekli Seo Eklentisi SEOPress

Seo konusunda da bazılarının hoşuna gitmeyecek fikirlere sahibim. Kodlama bilmeden, neyi neden ne için yaptığını bilmeden ezbere yapılan işlemlerle kalıcı başarı yakalamak mümkün değil. Konuyu fazla dağıtmadan sizler için tespit ettiğim çok faydalı bir eklentiden bahsetmek istiyorum. SEOPress eklentisi ile temel seo geliştirmelerinin yanı sıra yapay zeka destekli açıklama ve başlık hazırlama gibi güzel özellikleri var. Ücretsiz sürümünde bazı özellikler kısıtlansa da buradan görebileceğiniz Pro versiyonunda 5 siteye kadar yıllık 49 dolar gibi gayet makul bir ücretle tüm özelliklere de ulaşabiliyorsunuz. Yıllık sınırsız sürüm ise 149 dolar.

Gelecek WordPress Etkinlik Takvimi

Önümüzdeki aylarda yapılması planlanan etkinlik takvimi şu şekilde;

16 Haziran 2024: WordCamp Europe 2024
19 Temmuz 2024: Stellar Spark
23 Eylül 2024: Digital Asset Congress

Haftanın Hazır WordPress Temaları

Sierra WordPress Startup Teması

Sierra WordPress Startup Teması

Sierra startuplar ve teknoloji şirketleri için hazırlanan WordPress teması. Temanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Knirpse – WordPress Anaokulu Kreş ve Çocuk Gelişimi Teması

Knirpse Anaokulu Kreş ve Çocuk Gelişimi WordPress Teması

Knirpse Anaokulu, kreş ve çocuk gelişimi firmaları için hazırlanan WordPress teması. Temanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Avesa WordPress Güzellik Merkezi Teması

Avesa WordPress Güzellik Merkezi Teması

Avesa güzellik merkezi, kozmetik işi yapan firmalar için hazırlanmış WordPress teması. Temanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haftanın Hazır WordPress Eklentileri

flatişler Woocommerce Sepette Hediye Ürün Eklentisi

flatişler Woocommerce Sepette Hediye Ürün Eklentisi

Efendim kendi ürünüm diye söylemiyorum çok güzel bir eklenti oldu. WooCommerce sitenizde belirleyeceğiniz koşullara göre belirlediğiniz ürün veya kategorilerde indirim yapabilmenizi sağlayan flatişler WooCommerce Sepette Hediye Ürün Eklentisinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Filebird WordPress Ortam Galerisi Düzenleme Eklentisi

Filebird WordPress Ortam Galerisi Düzenleme Eklentisi

Malum olduğu üzere WordPress ortam sayfası sadece listeleme yapıyor. Bu eklenti ile klasörleme yaparak içeriklerinizi daha derli toplu hale getirmeniz mümkün. Eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ads Pro WordPress Reklam Yönetimi Eklentisi

Ads Pro WordPress Reklam Yönetimi Eklentisi

Ads Pro ile adsense başta olmak üzere sitenizde yayınladığınız reklamların yerleşim, istatistik gibi özelliklerini takip edebilirsiniz. Eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Evet şimdilik benden bu kadar, umarım yazım faydalı olmuştur. Bir önceki WordPress Bülteni’ne buradan ulaşabilirsiniz. Yeni WordPress bültenlerinden haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki alana e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır.

Görüşmek Üzere !

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı