WordPress Bülteni Sayı 9

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
10.07.2024

WordPress Bülteni Sayı 9

WordPress Bülteni Sayı 9

Merhaba, WordPress ve yazılım dünyası ile ilgili gelişmeleri içeren bültenimin dokuzuncu sayısı ile karşınızdayım. WordPress Ekosistemine ait haberler, WordPress Temaları, WordPress Eklentileri, WordPress İpuçları gibi çok sayıda konuya değinmeye çalışacağım. Lafı fazla uzatmadan hemen ilk haberimizle başlamak istiyorum;

WordPress 6.5.5 Yayınlandı

Çok önemli 3 adet güvenlik yaması içeren WordPress 6.5.5 yayınlandı. Buradan detaylarına ulaşabileceğiniz güncellemeyi hemen yapmanızı öneriyorum.

WordPress 6.6 RC2 Yayınlandı

WordPress’in heyecanla beklediğimiz sürümü olan WordPress 6.6’nın deneme sürümü olarak kabul edilen RC2 sürümü yayınlandı. Elbette her zaman olduğu gibi bu tür sürümleri hali hazırda çalışan bir siteye kurmamanız öneriliyor. Buradan güncellemenin detaylarına ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

WordPress Eklenti Geliştiricileri İçin Şifre Yenileme Uyarısı

Geçtiğimiz hafta WordPress’in eklenti dizinine sızıldığı ve mevcut zayıf şifreler kullanılarak bazı eklentilere zararlı kod eklendiği tespit edildi. Bunun üzerine tüm eklenti geliştirici hesaplarına şifre yenileme zorunluluğu getirildi. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu gelişme ile bağlantılı olarak da tüm eklenti güncellemeleri durduruldu.

2010’dan 2023’e WordPress Pazar Payı

Humanmade.com’un yapmış olduğu bu güzel infografik bize WordPress’in 2010 yılından 2023 yılına kadar diğer rakiplerine oranla pazardaki yerini gösteriyor. Listede Blogger, Joomla, Drupal, Typepad, Magento, Shopify ve Wix yer alıyor.

Perfmatters Javascript ve CSS Küçültme Özelliğini Yayınladı

WordPress performans eklentilerinden Perfmatters yeni iki özelliği devreye aldığını duyurdu. Google pagespeed insights’dan yüksek puan alabilmek için yapılması gereken önemli işlemlerden birisi JS ve CSS dosyalarını minimize etmektir. Bu ve benzeri işlemlerin yapıldığı Perfmatter eklentisi bu minify işlemi ile ilgili iki önemli duyuru yayınladı. Duyuruya buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Yıllık ACF (Advanced Custom Fields) Anketi Yayınlandı

Şüphesiz bağlı veya bağımlı olduğumu düşündüğüm en önemli eklenti olan ACF (Advanced Custom Fields) her yıl düzenlediği anketin bu yılki versiyonunu yayınladı. Haberin detaylarına ve ankete buradan ulaşabilirsiniz.

Gutenberg Editörü Düzenlemenin 15 Yolu

Tweak dediğimiz bu tip özelleştirmeler ile WordPress genelinde herhangi bir özelliği açıp kapatabilir, özelliğine göre de düzenleme yapabilirsiniz. WordPress Blog’da yayınlanan bu özellikler ile Gutenberg editörü ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz.

WordPress Eklentilerinde Ürün Odaklı Büyüme Etkinliği

Sevgili Çağdaş Dağ ile yaptığımız bir önceki bültende kısa bilgisini verdiğimiz etkinliğin detaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 19 Temmuz 2024 tarihinde Ankara’da yapılacak olan bu etkinlikte WordPress’in kalbi Automattic şirketinden Ali Uğurlu, “WordPress Eklentilerinde Ürün Odaklı Büyüme” başlığı ile birlikte bizlerle olacak. Etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Ankara’da olan herkesi bekliyoruz !

Bricks Builder ile “Hızlı” Siteler Etkinliği

Sinan İşler, “Bricks Builder” ile WordPress tabanlı popüler bir web sitesini yeniden oluşturacak. Sinan’ın rehberliğinde Bricks Builder ile sitenizin hızını ve performansını nasıl artırabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Yaz aylarında etkinliklere katılmak zor olabilir, ama Sinan’ın bu sunumunu kaçırmamak için (belki biraz da klima desteğiyle) ekran başına geçmenizi tavsiye ederiz! Etkinliğin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gelecek WordPress Etkinlik Takvimi

Önümüzdeki aylarda yapılması planlanan etkinlik takvimi şu şekilde;

11 Temmuz 2024: WordCamp Canada 2024 Ottawa, Kanada.
18 Temmuz 2024: WordPress in higher education, online etkinlik.
19 Temmuz 2024: Stellar Spark ücretsiz WP etkinliği
25 Temmuz 2024: WordPress London Meetup.
17 Eylül 2024: WordCamp US 2024
23 Eylül 2024: Digital Asset Congress
09 Ekim 2024: WordPress Accessibility Day 2024

Haftanın Hazır WordPress Eklentileri

Bu hafta bulabildiğim eklentiler şu şekilde;

Önyüzden Giriş, Kayıt Block’u Eklentisi

Kadim Gültekin tarafından hazırlanan bu eklenti ile Gutenberg editörüne giriş ve kayıt işlemlerini yapabileceğiniz bir block ekleyebiliyorsunuz. Eklentinin Detaylarına buradan ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Image Map Pro for WordPress – Interactive SVG Image Map Builder

Image Mapping yöntemi aslında bilindik bir yöntem fakat bu yöntemi bu şekilde bir eklenti ve editör ile çalıştırmak gerçekten başarılı bir iş. Bu eklenti ile statik görsellerin belirli noktalarına farklı tooltipler ve linkler ekleyerek interaktif bir alan yaratabilirsiniz. Eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Product Designer for WooCommerce WordPress | Lumise

Print on Demand e-ticaret yöntemlerinden bir tanesi. Kullanıcının siparişi sonrasında istediği şekilde ürünü hazırlayıp gönderiyorsunuz. Bu eklenti özellikle tişört, kupa gibi nesneler üzerinde müşterinin değişiklikler yaparak hayalindeki ürünü yaratıp sizden sipariş vermesini sağlıyor. Eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Evet şimdilik benden bu kadar, umarım yazım faydalı olmuştur. Bir önceki WordPress Bülteni’ne buradan ulaşabilirsiniz. Yeni WordPress bültenlerinden haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki alana e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır.

Görüşmek Üzere !

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı