image_alt_text

WordPress E-Ticaret Sistemi – Woocommerce

Ülkemizde yeni yeni istenilen seviyeye ulaşsa da wordpress alt yapısı ile yapılabilecekler arasında e-ticaret de geliyor. WordPress E-ticaret sistemi denildiğinde bir çoğunuzun kafasında nasıl yani sorusu oluşabilir.

WordPress E-Ticaret

Evet yanlış okumadınız, binlerce lira vererek güya “hazır olmayan” sistemler ile yapılmış e-ticaret sitelerinden memnun olmayan çok sayıda şirket gördüm. Özellikle kendilerinin sıfırdan yaptıklarını iddia ettikleri hazır yapıların tercüme edilmesiyle oluşturulmuş sistemleri, konu ile pek fazla ilgili bilgisi bulunmayan insanları resmen kandırarak satan bir çok firma mevcut. Bu firmalar kendi sitelerinde sattıkları paket yazılımı her şeyi yapabilen seviyede gösterirken, satın aldıktan sonra isteyeceğiniz bir özelleştirmede “bir sonraki versiyonda” yalanı ile sizleri oyalayacaklardır. Tasarım anlamında ise o firmayı sizin gibi tercih etmiş 20 site ile aranızdaki tek fark sizin kırmızı, onların ise mavi rengi seçmiş olmalarıdır. Hazır yapı kullandıkları için neredeyse bir paket program parası daha alıp, ancak o şekilde yeni tasarım yapılabileceğini söylerler. Artık nereden ve ne zaman aldılar ise o döneme ait kod yapısı ve teknikler kullanılacağı için, günümüzde neredeyse 6 ayda bir yenilenen web teknolojilerine kesinlikle ayak uyduramazsınız. İşini doğru yapan şirketler yok mudur ? Düşünüyorum… Sanırım yok denecek kadar az var.

Çare WooCommerce !

WordPress’in esnekliği ile ilgili çok fazla şey yazdım çizdim, neler yapılabileceğini anlattım. Bu yüzden tekrar aynı şeylerden bahsetmek istemiyorum. Anlatmak istediğim yapı WooCommerce alt yapısı. WooCommerce çıkış itibariyle basit bir eklenti olarak başlasa da şu an için gelmiş olduğu nokta onbinler ile ifade edilen rakamlara yaptıracağınız e-ticaret yazılımları ile kafa tutar düzeydedir. Sistem kullanıcılarına çıplak haliyle bile piyasadaki bir çok e-ticaret yazılımından daha fazla imkanlar sunuyor. Elbette yapılacak modifikasyonlar ve düzenlemeler ile neredeyse aklınızdan geçen tüm varyasyonları oluşturabileceğiniz dört dörtlük bir yapı WooCommerce ile mümkün.

Ödeme konusunda banka havalesi, kapıda ödeme, paypal gibi imkanların yanı sıra, payu gibi kredi kartı entegre sistemleri ile kolayca satmış olduğunuz ürünü taksitlendirerek kullanıcılarınıza sunabilirsiniz. Elbette bunun için SSL alt yapınız olması gerekiyor.

Tasarım konusunda ise hazır e-ticaret temalarının yanı sıra sunmuş olduğu codex’i sayesinde biz yazılımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor. İşte bunlardan bir kaçı

Siz de bu çalışmalar gibi wordpress alt yapısı ile e-ticaret yapmak istiyorsanız bana buradan ulaşıp bilgi alabilirsiniz.