WordPress Şifre Değişimi Uyarısını Kapatmak

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
23.11.2014

WordPress Şifre Değişimi Uyarısını Kapatmak

WordPress kullanıcıları şifre değişimi yaptıklarında veya yeni bir şifre aldıklarında yönetici e-mailine bunu bildiren bir mail gider. Bu kullanıcı sayısı pek fazla olmayan sitelerde sıkıntı yaratmasa da 200-300 kullanıcı üzerinde bir sitesi olan yöneticiler için spam etkisi yaratabilir. Bunu engellemek tabii ki bizim elimizde.

WordPress Şifre Değişimi Uyarısını Kapatmak

WordPress’in core dosyaları dediğimiz temel dosyalara müdahale etmemiz gerekiyor. Bunu manuel olarak yapmanızı tavsiye etmiyorum. Bu uzun vadede her güncelleme sonrası yaptığınız değişikliğin kaybolmasına, hatta sitenizin çalışmamasına bile neden olabilir. Bunun yerine bir kereye mahsus oluşturacağınız Değişiklik Eklentisi sayesinde güncellemelerden etkilenmeden core dosyalarda değişiklikler yapabilirsiniz. Sitenize değişiklik eklentisini nasıl ekleyeceğinizi burada anlattım. Sitenizde eklentinin var olduğunu varsayarak devam ediyorum.

WordPress Şifre Değişimi Uyarısını Kapatmak Adım 1

WordPress şifre değişimi için ihtiyacımız olan codex wp_password_change_notification bu codex /wp-includes/pluggable.php yolunda bulunuyor. Elbette burada bir değişiklik yapmıyoruz ! Sadece bilin diye yazmak istedim. Değişiklik Eklentisi ekleyeceğimiz aşağıdaki kod ile sistem tarafından gönderilen şifre değişiklikleri ile ilgili mailleri kapatacağız.

if ( !function_exists( 'wp_password_change_notification' ) ) {
function wp_password_change_notification() {}
}

WordPress Şifre Değişimi Uyarısını Kapatmak Adım 2

İleri düzey kullanıcıların aklına neden functions.php yi kullanmıyoruz ? sorusu gelebilir. Bunun sebebi değişiklik için ihtiyacımız olan pluggable.php dosyasını wordpress’in functions.php den önce yüklemesi. Bu yüzden Değişiklik Eklentisi sayesinde pluggable.php üzerinde değişikliğimizi yapmış oluyoruz.

Bu ve benzeri ipuçları için Blog‘umu takip etmeye devam edin.

Evet bu işlem sonrasında artık sitenize üye olan kullanıcıların yaptığı şifre değişiklikleri sizi rahatsız etmiyor 🙂 Yardım almak istediğiniz bir nokta var ise bana buradan ulaşabileceğinizi belirtiyor ve hoşçakalın diyorum 🙂

 

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı