WordPress teması yapmak

WordPress teması yapmak

Tarih: 03.04.2013

Bu sıralar en fazla karşılaştığım sorulardan bir tanesi de wordpress teması yapmak ile ilgili. Nereden başlamak lazım, nelere dikkat etmek lazım, dilim döndüğünce hepsini bu yazıda anlatacağım. Okuduktan sonra göreceğiniz gibi davulun sesi hep uzaktan hoş geliyor 🙂

WordPress teması yapmak ya da yaptırmak işte bütün mesele bu 🙂

Aslında bu kavram biraz yanlış anlaşılıyor, wordpress için ticari amaçlı tema yapmak başka birşey, wordpress projeniz için bir tema yani tasarım yapmak apayrı bir şeydir. Ticari amaçlı tasarımlar genellikle tema satış siteleri üzerinden değerlendirilmektedir. İster ticari ister projeniz dahilinde kullanılsın, herşeyden önce wordpress teması yapmak için ileri düzeyde xhtml+css bilginiz var olması gerekiyor. Photoshop aşamasında öylece duran bir tasarımı önce statik bir html yapısına getirebilecek kadar bilginiz olması gerekiyor. Çünkü önce statik yapının oluşturlması, daha sonra ise statik yapıda dinamik alana çevirmek istediğimiz bölgeler için wordpress codex yapısının kullanılması gerekiyor.

WordPress teması yapmak için mutlaka wordpress codex yapısını baştan aşağıya tabiri caizse yalayıp yutmuş olmanız lazım. Tasarımda olmasını düşündüğünüz bir noktanın wordpress karşılığını bulup hayata geçirebilmek için sıklıkla bu yapıya başvuracaksınız. Örneğin; tasarımınızda menü alanı olarak ayırdığınız yani menüyü kullanmak istediğiniz yerde wordpress menüsünü kullanmak için

<?php wp_nav_menu( array( ‘theme_location’ => ‘primary’ ) ); ?>

codex ini kullanmamız gibi.

Günümüzün olmazsa olmazlarından sosyal medyayı da unutmamak lazım. Yazdığınız yazılarda, eklediğiniz sayfa ve içeriklerde kullanıcının kolaylıkla facebook,twitter,google plus tarzı platformlarda paylaşabilmesi için gerekli buton ve kısayolları da eklemeniz gerekiyor.

Bunlardan sonra wordpress teması yapmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta şüphesiz seo kavramı. Genel yapısı itibariyle seo dostu bir yazılım olan wordpress ana hatlarıyla size bu avantajı zaten sağlıyor. Tasarımınız içerisinde gereksiz olan kodlar kullanmadan, sayfayı yormadan, google dostu breadcrumb vb. öğeler ile desteklenmiş tasarımla bir anda ilk sayfalarda yerini bulabiliyor.

Gördüğünüz gibi bu iş çoğu zaman davulun sesi gibi uzaktan hoş gelebiliyor. Eğer tüm bu işlemler ile uğraşmak istemez ve profesyonel bir yardım almak isterseniz sitemdeki iletişim formu aracılığı ile benimle iletişime geçebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: