WordPress Virüs Temizleme ve Bulaşma Nedenleri

WordPress Virüs Temizleme ve Bulaşma Nedenleri

Tarih: 14.11.2015

WordPress alt yapısı ile kullanılan siteler gün geçtikçe çoğalıyor fakat WordPress virüs temizleme işlemi henüz herkes tarafından tam anlaşılabilmiş değil maalesef. Tıpkı bir bilgisayara format atarken yapacağınız işlemler gibi wordpress kurulumları sırasında da dikkat edilmesi gereken temel noktalar var. Bu noktaları bu yazımda anlatmıştım. Bu yazımın konusu ise WordPress Virüs Temizleme ve Enfekte Olmuş Siteler üzerine.

WordPress Virüs Temizleme

Sorunun temelinde kurulum sonrasında yapılması gereken işlemlerin yapılmaması yatıyor, bununla birlikte sitenin atıl durumda bırakılıp güncellenmemesi de en büyük etkenlerin başında geliyor. Eğer wordpress ana sürümünü ve bileşenlerinizi güncellemezseniz her güncelleme ile gelen güvenlik önlemlerinden de mahrum kalırsınız. Bu durum sitenizi kısa ve uzun vadede saldırılara açık hale getirecektir. Bu açıklar kimi zaman sitenize eklenecek warez,malware içerikli kodlara sebep olur, kimi zaman da direk veritabanınızdaki bütün bilgilerin yok olmasına neden olabilir.

Bu yüzden durum öyle pek hafife alınacak cinsten değil. Sitenizi komple silip tekrar yüklemek çoğu durumda pek tercih edilen bir nokta değil, mevcut içeriklerinizi kaybetmeden işlem yapmak ise belirli bir seviye ve tecrübedeki wordpress uzmanlarının yapabileceği bir işlem. Yani WordPress Virüs Temizleme işlemi görüldüğü kadar kolay değil.

Sorun Neden Kaynaklanıyor ?

Burada temel sorun yapılması gereken ana işlemlerin yapılmaması, bunları belirttim. İkinci en önemli faktör wordpress codex ini iyi bilmedikleri için çok basit bir işlemi bileşen ile çözmeye çalışan tasarımcılar veya site kullanıcıları. Örneğin facebook beğeni butonu, veya popüler yazılarınızı göstermek için bir bileşene ihtiyacınız yok. Bileşen seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bir yazı hazırlayacağım fakat bu bileşenler neden soruna sebep oluyor ? WordPress bileşenlerinin kontrol mekanizması ne yazık ki çok iyi değil, kullanılan kodların profesyonelliği tartışılır, size arama yaptırıp önünüze çıkan ilk bileşeni yüklediğinizde bu bileşeni hazırlayan kişinin bilgi ve tecrübesini de sitenize almış oluyorsunuz. Peki sonra ne oluyor ? Güncellenmemiş veya kod yapısı açık bulunduran bileşen sitenizi kullanılamaz hale getiriyor.

Bir diğer önemli unsur da şüphesiz warez veya kopyalanmış tema kullanımı. Temaların themeforest da satış fiyatları ortalama 45-60$ arasında değişiyor. Bu rakamları vermekten kaçınıp kendilerince uyanıklık yapan bazı kullanıcılar warez sitelerden temanın klonlanmış versiyonlarını indiriyorlar. Bir temayı klonlamak elbette mümkün, fakat bunu kimse babasının hayrına yapmıyor, tema içerisine yerleştirdiği kod ile warez sitelere yüklüyor ve bu temayı kuran kullanan herkesin o kod ile açılacak ekstra sayfalardan tıklama veya gösterim usulü para kazanılması sağlanıyor. Bunun haricinde bir diğer etken de temanın versiyonu. Normalde kullanım veya güvenlik gereği temalar sürekli güncellenir, siz 2 yıllık bir temanın warez versiyonunu indirdiğinizde genellikle ilk sürümlerini indirirsiniz. Fakat bu sürede tema pek çok kez güncellenmiş, yeni özellik eklenmiş, yeni açıklar da kapatılmıştır. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka orijinal tema kullanmanızı öneriyorum.

Son ve önemli etkenlerden birisi de php sürümünüz. Maalesef ülkemizde hosting firmaları pek profesyonel çalışmıyorlar, isim vermek istemiyorum fakat çok büyük ve ülkenin en iyisi olduğunu söyleyen firmalar halen 4-5 sene öncesinin php sürümlerini kullanıyorlar. Bu noktada wordpress’in de ana gereklilik olarak belirttiği php 5.6 sürümünden aşağı kullanacağınız yapı sitenize hem performans hem de güvenlik açısından sorun yaratacaktır. Hosting konusu ile ilgili de bir yazı paylaşacağım fakat şimdilik size önerim Turhost firması olacaktır, hem profesyoneller hem de alt yapıları oldukça kuvvetli.

WordPress Virüs Temizleme konusu için şimdilik aklıma gelenler bunlar, eğer sitenize virüs bulaşmışsa, popuplar açılıyor ve başka bir siteye yönleniyorsa siz de WordPress Virüs Temizleme  hizmeti ile sorununuzu çözebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: