Yeniköy kasabı Vicente Del Bosque ve futbolu çok iyi bilenler !

Yeniköy kasabı Vicente Del Bosque ve futbolu çok iyi bilenler !

Tarih: 28.06.2012

Dün geceki maçtan önce de defalarca aklıma gelmesine rağmen finali bekledim bunu yazmak için. Bir yanda Vicente Del Bosque, diğer yanda ise Joachim Löw, ikisi de bu ülkeden başarısızlıkları nedeni ile gönderilen isimler. Ve bu gidişle ikisi de finalde olacak. Günler öncesinde zaten muhtemel ispanya-almanya finali olacağını söylemiştim. O yüzden dün ki sonuç pek sürpriz olmadı. Bu akşam da almanya nın italyayı rahat geçerek finalde ispanya ile geçen turnuvanın rövanşını alacaktır diye düşünüyorum.

Vicente Del Bosque

Gelelim asıl mevzuya, 2004-2005 sezonunda beşiktaşın teknik direktörü olarak göreve getirilen ispanyol teknik direktör vicente del bosque. Türkiyeye geldiğinde futbolu takip edenlerin haricinde spor yorumcularının bile hakkında çok şey bilmedikleri bir hocaydı. Tek bilinen real madrid i çalıştırdığı, başarılar yakaladığı idi. Kendi gelmeden önce takıma transfer edilen vasata yakın bir çok oyuncunun yanında, kendi isteği ile sadece john carew ve juan fran ı alabilmişti. Lig başlamış ilk maçlardan sonra elindeki sihirli değneği sallayıp bir anda real madrid havası yakalanmasını bekleyen yıldırım demirören yönetimi ve türk futbolu büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştı. Önce ligdeki başarısızlıklar, daha sonra uefa kupasından elenmek ve akabinde türkiye kupası mağlubiyetleri yönetimin nefes alabilmesi adına “bu adam yeniköy kasabı futboldan anlamıyor” denilerek gönderildi. Akabinde rıza çalımbay takımın başına getirildi ve sezon bitiminde rıza nın da ipi çekildi. Beşiktaşlı arkadaşların çok iyi hatırlayacağı üzere zaten bu tablo yıldırım demirören yönetiminin 8 yıl boyunca uyguladığı bir politikaydı. Herkes alışmıştı yapılan transferlerin yanlışlıkları, yönetimsel çarpıklıklar ve diğer etkenler yerine hocaların gönderilmesine. Elbette ispanyol hoca da profesyoneldi ve tazminatını alarak gitti. Bugün 1 milyon euro ya muhtaç olan beşiktaş kulübü bilin bakalım ne kadar tazminat ödedi del bosque ye. Tamı tamamına 8 milyon euro !

Neyse türk halkı herşeyi çabuk unutur ki unuttu da zaten bunları da del bosque yi de. Yeniköy kasabı olarak gönderdiğiniz, futboldan anlamıyor dediğiniz adam şu an euro 2012 de final oynayacak belki de kazanacak ! 8 yıl boyunca kimin neyin kasaplığını yaptığı, ne kadar futboldan anladığı sanırım beşiktaşın şu anki durumuna bakınca çok daha iyi anlaşılıyor.

Beşiktaşlılar kurtuldular sıra türk futbolunda, yeteeeeeerr yıldırım demirören yeteeeeeeeerr