Favicon Eklemek

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
10.12.2012

Favicon Eklemek

Favicon eklemek kimileri için gereksiz gelse de çok sayıda avantajı olan bir işlemdir. Favicon’un ne olduğunu bilmeden, favicon eklemenin ne olduğunu bilmeniz biraz zor olur 🙂 Dilerseniz favicon ne demek onu açıklayayım. Favicon; sitenizin taracıların adres bölümlerinden önce gözüken küçük ikonudur. Bu ikon çok sayıda sayfa açılmış bir tarayıcıda sitenizin yerini belli edecek, ayrıca sitenizin sık kullanılanlara eklenmesi halinde ise aynı şekilde oluşturduğunuz görselin gözükmesini sağlayacaktır.

Favicon nasıl yapılır başlığı altında bu konu ile ilgili detaylı bilgi verdim. Bu yüzden elinizde favicon dosyanızın olduğunu var sayarak devam ediyorum.

Sitenize Favicon Eklemek

Favicon Eklemek Adım 1

Öncelikle yapmanız gereken elinizdeki favicon dosyanızı sitenizin ana dizinine yüklemektir. Bu işlemden sonra yapmamız gereken, faviconu çağıracak olan kodu tema dosyamıza dahil etmek. Bunun için iki yol var; birincisi dreamweaver tarzı bir program aracılığı ile sitenizin tema dosyalarına erişip burada düzenleme yapmak. Bu ileri düzey tasarımcılar için daha kolay olacaktır.

Favicon Eklemek Adım 2

Eğer dw ile ilgili fazla tecrübeniz yok ise yapmanız gereken wordpress admin paneli ile sitenizin tema dosyalarına ulaşıp gerekli değişikliği yapmak. Bunun için wordpress admin panelinizdeki “Görünüm” menüsünden “Editör” başlığına tıklıyorsunuz. Daha sonra her temada mutlaka olması gereken header.php dosyasını açıp </head> satırını buluyoruz.

Favicon Eklemek Adım 3

Bir satır boşluk verip hemen üzerine aşağıdaki kodu yerleştiriyorsunuz. Ben örnek olması için kendi sitemin adresini yazdım, sizler bunun yerine kendi adresiniz ile değiştirmelisiniz.

<link rel="icon" href="https://www.alicinaroglu.com/favicon.ico" type="image/x-icon" />
<link rel="shortcut icon" href="https://www.alicinaroglu.com/favicon.ico" type="image/x-icon" />

Eklediğiniz kodu kontrol ettikten sonra dosyayı güncelle diyip yeni faviconunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Herşeyi doğru yaptım fakat favicon dosyam gözükmüyor ?

Telaş yapmayın, favicon dosyaları tarayıcıların ön belleklerinde bulunur ve yaptığınız değişiklik hemen gözükmez. Çalışıp çalışmadığını anlayabilmek için, tüm geçmiş dosyaları temizlenmiş farklı bir tarayıcıdan örneğin internet explorer, sitenize girip favicon dosyanızı kontrol edebilirsiniz.

Bu ve benzeri ipuçları için Blog‘umu takip etmeye devam edin.

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı