WordPress Studio Mac İçin Yayında
Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
30.04.2024

WordPress Studio Mac İçin Yayında

WordPress Bülteni Sayı 2 de yayınlamış olduğum WordPress bülteninde duyurusunu yapmış olduğum WordPress için çalışma ortamı yaratan WordPress Studio Mac işletim sistemi için yayınlandı. Siz Windows nerede demeden söyleyim şu an erken erişime açık talepte bulunarak ulaşabilirsiniz.

Bugüne kadar lokal ortma çözümü olarak XAMPP, WAMP gibi programlar kullanılıyordu. Yakın dönemde bu programların yerini Local WP programı almıştı ki gerek kurulum ve kullanım kolaylığı gerekse sonrasında sorun yaratmaması nedeniyle bir çok yazılımcı tarafından tercih ediliyordu. Görünüşe göre kısa süre içerisinde WordPress Studio WP Local’in yerini alacak. Peki neden ? Elbette en önemli özelliği indirme sonrasında yaklaşık 15 saniyeyi ve toplamda 3 klik alan kurulum işlemi.

WordPress Studio Kullanım Kolaylığı

Benim gibi eski nesil bir yazılımcıysanız Windows işletim sistemli bir bilgisayara XAMPP kurmanın veya sonrasında çalışmayan portların ne tür bir eziyet yarattığını biliyorsunuzdur. Php.ini ile boğuşmalar, port değişiklikleri, dosya izinleri derken işinizi gücünüzü bırakıp daha ilk aşamada onlarca sorunla boğuşurdunuz. Hakkını yemeyelim WP Local bu sorunların tamamını çözmüştü fakat WordPress Studio bize çok daha basit bir şekilde sitemizi çalışır hale getirme imkanı sunuyor. Toplamda 3 klik ile evet yanlış okumadınız “üç” klik ile siteniz yayına giriyor.

İlk yapmanız gereken elbette buraya tıklayarak WordPress Studio ana sayfasına gitmek. Sonrasında Mac işletim sisteminize uygun olan Apple veya Intel chip seçimini yapıyorsunuz.

WordPress Studio Mac İçin Yayında

Program dosyasını indirdikten sonra direkt olarak indirilenler klasöründe çalıştırırsanız otomatik güncellemeleri alamayacağınızın bildirimi geliyor. Bu nedenle indirdiğiniz dosyayı Uygulamalar klasörüne taşımanız gerekiyor.

Sonrasında programı çalıştırıyorsunuz, sitenizin adını yazıp Devam Et diyorsunuz

WWordPress Studio Kurulum 1 Klik

Sonrasında siteniz ile ilgili tema seçimi ve diğer ayarları yapacağınız ekran geliyor

WWordPress Studio Kurulum 2 Klik

Bu ekranda siteyi aç derseniz 3.klikte sitenize ulaşabilirsiniz

WordPress Studio Kurulum 3 Klik

Programda çeviri ile ilgili ufak tefek hatalar mevcut. Bu süre için çok makul problemler bunlar, otomatik çeviri yapıldığı belli, bunun yerine profesyonel bir çeviri yapıldığında daha uygun bir hale gelecektir.

Bu ve benzeri içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız aşağıda linki yer alan WordPress Bültenine kayıt olabilirsiniz.

Görüşmek üzere !

Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı

Yorum Yap