WordPress Bülteni Sayı 3
Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

WordPress Uzmanı
30.04.2024

WordPress Bülteni Sayı 3

Kısa bir tatil molasından sonra WordPress ve yazılım dünyası ile ilgili gelişmeleri içeren bültenimin üçüncü sayısı ile karşınızdayım.

WordPress Bülteni Sayı 3

WordPress Bülteni Sayı 3 içerikleri;

WordPress Eklenti Dizini Görünümü Değişti

WordPress Eklenti Dizini Görünümü Değişti

WordPress’in sanırım ilk günlerinden bu yana kullandığı eklenti dizininin görünümü değişti. Yeni dizinin gayet modern ve şık bir görünüme kavuştuğunu düşünüyorum. Buradan yeni görünümü siz de ulaşabilirsiniz..

Jetpack İstatistikleri Kaldırdı Ortalık Karıştı

Jetpack İstatistikleri Kaldırdı Ortalık Karıştı

Kendim pek tercih edip önermesem de WordPress’in önemli performans optimizasyon eklentilerinin başında gelen Jetpack büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Son güncelleme ile daha önce ücretsiz olarak sundukları ve sitenize ait temel istatistikleri içeren özelliğini ücretli sürüme aldılar. Sonrasında çok sayıda kullanıcı Jetpack’i adeta yorum bombardımanına tutarak kısa süre içerisinde neredeyse 50% oranında 1 yıldız verdi. Neredeyse tepkilerin tamamı bu hamle ile ilgili. Elbette bir özelliği önce ücretsiz verip sonra ücretliye çevirmek büyük bir pazarlama hatası, Jetpack’de daha önce bir çok marka ve sistemin yaşadığı bu tecrübeyi edinmiş oluyor.

Özel İçerik Tipi WordPress Çekirdeğine Geliyor

Özel İçerik Tipi WordPress Çekirdeğine Geliyor

Bildiğiniz üzere özel içerik tipleri Özel WordPress Teması geliştirmenin en önemli noktalarından bir tanesi. Örneğin bir ilan sitesi yaparken “İlan” içerik tipi oluşturmanız sitenizinadi.com/ilan/opel-corsa-2019 şeklinde bir url oluşturmanızı sağlar. Beraberinde çok sayıda ayrıştırıcı ile gerek arşiv gerekse içerik detayında farklı farklı görünüm yaratabilmenize imkan verir. Bu işlemi yapabilmek için ya temanızın functions.php dosyasına özel içerik tiplerini tanımlamanız ya da ilave eklenti kullanmanız (örneğin ACF Advanced Custom Fields) gerekiyordu. WordPress’in geliştirici ekibinden Daniel Bachhuber’in duyurduğu ve buradan detaylarına ulaşabileceğiniz içeriğe göre bu işlemi WordPress’in çekirdek özelliğine eklenebileceği, böylece ilave bir eklenti veya kod kullanmaya gerek duymadan içerik tipi yaratılabileceği belirtiliyor. Yine çok geç kalınmış bir konu olduğunu düşünüyorum.

Yazı Çoğaltma Test Ediliyor

Yazı Çoğaltma Test Ediliyor

Yine geç kalınmış bir WordPress özelliği olduğunu düşündüğüm ve bugüne kadar eklentiler ile çözüm ürettiğimiz içerik kopyalama konusu WordPress geliştiricilerin gündeminde. Github üzerinden test edilen bu özellik ile Gutenberg editörüne içeriği kopyalama özelliği getirilmesi test ediliyor. Bu özelliğe ilave olarak yaptığı işlem itibariyle bize zaman kazandıran Menü Çoğaltma işleminin de çekirdeğe dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Daha Temiz Bir WordPress Mümkün !

Daha Temiz Bir WordPress Mümkün !

En önemli SEO eklentilerinden birisi olan Yoast SEO’nun yaratıcısı Joost De Valk yeni bir eklenti hazırladı. Bu eklenti ile WordPress kurulumu ile birlikte Option (ayarlar) tablosunda bulunan ve varsayılan olarak açık halde gelen bir çok ayarı değiştirebiliyorsunuz. Özellikle çok sayıda eklenti kullanan siteler belirli bir süre sonra bu eklentilerin Option tablosuna eklemiş olduğu çok sayıda parametre ile çalışamaz hale gelebiliyor. Eklentinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Hemen uyarayım bu eklenti normal bir WordPress kullanıcısı için değildir ! Ne yaptığınızı bilmeden yapıyorsanız kapatabileceğiniz veya kaldırabileceğiniz bir satır sitenizin kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

WordPress Studio Mac İçin Yayında

WordPress Bülteni Sayı 3

WordPress Bülteni Sayı 2 de yayınlamış olduğum WordPress bülteninde duyurusunu yapmış olduğum WordPress için çalışma ortamı yaratan WordPress Studio Mac işletim sistemi için yayınlandı. Uygulamanın detaylarını yazmış olduğum blog’umda anlattım, çok basit ve kısa sürede lokal ortamınızda WordPress çalıştırabilirsiniz.

WooCommerce Ekibi Geliştiricileri Dinliyor !

WooCommerce Ekibi Geliştiricileri Dinliyor !

Önemli WooCommerce geliştiricilerinden birisi olan Rodolfo Melogli geçtiğimiz hafta yeni WooCommerce sürümünde yer alan Uzantılar olarak çevirebileceğimiz WooCommerce eklenti başlığının yerinin yanlış olduğunu ve WooCommerce ana menüsünde olmaması gerektiğini X platformunda geliştirme ekibine önerdi. Bu öneriyi dinleyen Woo ekibi, kısa sürede değişikliği gerçekleştirdi.

2024 Eklenti Şampiyonu Advanced Custom Fields ACF !

2024 Eklenti Şampiyonu Advanced Custom Fields ACF ! 

2017 yılından bu yana eklentileri kategorilerine göre ayırıp birbiri ile yarıştıran Torque Plugin Maddness 2024 yılında kullanıcıların oyları ile ACF Advanced Custom Fields eklentisini şampiyon ilan etti ! Benim için her senenin şampiyonu olan ACF’nin kullanıcıların da takdirini kazanmasına hiç şaşırmadım.

Hostinger’den 800 Dell Sunuculu Büyük Atılım

Hostinger'den 800 Dell Sunuculu Büyük Atılım

Dünyaca ünlü hosting firmalarından birisi olan Hostinger yaptığı yeni atılım ile 800 adet Dell Sunucuyu sistemlerine dahil etti. Buradan duyurdukları haberde detayları mevcut.

Gelecek Etkinlik Takvimi

Önümüzdeki aylarda yapılması planlanan etkinlik takvimi şu şekilde;

20 Mayıs 2024: Page Builder Summit 
16 Haziran 2024: WordCamp Europe 2024
19 Temmuz 2024: Stellar Spark
23 Eylül 2024: Digital Asset Congress

WordPress Eklentileri ve Sistemleri

İşte sizlerin işine yarayacağını düşündüğüm bu haftanın WordPress Eklentileri;

Hyve Yapay Zeka Destekli Chat Robotu

Hyve Yapay Zeka Destekli Chat Robotu

Themeisle’ın hazırlamış olduğu ve geçtiğimiz hafta duyurduğu eklentisi ile yapay zeka yardımı ile ziyaretçilerinizin yapay zeka ile konuşmasını sağlayabiliyorsunuz. Buradan detaylarına ulaşabileceğiniz eklenti ile sitenize gelen ve genellikle aynı konular ile ilgili sorular soran ziyaretçilerinize cevap vermesi için yapay zeka destekli chatbot’u kullanılıyor. Yaşam boyu lisansı 99 Euro ya satılıyor.

Advanced Query Loop

Advanced Query Loop

Gutenber editörü için hazırlanan bu eklenti ile kodlama bilmeden sorgular yaratabiliyorsunuz. Bir de “kodlama bilmeden nasıl yazılımcı olursunuz” içeriği gelirse tam olur 🙂

Evet şimdilik benden bu kadar, umarım yazım faydalı olmuştur. Bir önceki WordPress Bülteni’ne buradan ulaşabilirsiniz. Yeni WordPress bültenlerinden haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki alana e-posta adresinizi yazmanız yeterli olacaktır.

Görüşmek Üzere !

 

Ali Çınaroğlu avatarı

Ali Çınaroğlu

👨🏼‍💻Web & WordPress Geliştirici 💼 flatisler.com 🏇Amatör Atçı 🪖İkinci Dünya Savaşı Meraklısı

Bu içerik için 2 Yorum Var

Solokod Yazılım & Danışmanlık avatarı Solokod Yazılım & Danışmanlık dedi ki:

Elinize sağlık gayet güzel bir içerik olmuş, bir solukta okuyup bitirdim biraz daha uzun tutulabilir diye düşünüyorum. Devamını heyecanla bekliyorum, iyi çalışmalar.

Bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Bu üçüncü sayı, her hafta bir adet hazırlamaya çalışıyorum, bir sonrakini daha uzun tutmaya çalışacağım, teşekkürler, sevgiler.

Yorum Yap