WordPress Virüs Temizleme İşlemi

WordPress Virüs Temizleme İşlemi

WordPress Virüs Temizleme İşlemi

Emin ellerde yapılmamış kurulumlar, korsan kopyalama yapılmış tema, eklenti veya yanlış hosting yapılandırılması sonucunda sitenize maalesef virüs bulaşabiliyor. Bu noktada biz devreye girerek sitenize WordPress Virüs Temizleme İşlemi uyguluyor ve sitenizi eski sağlıklı haline kavuşturuyoruz.

Neden WordPress Sitelere Virüs Bulaşır ?

Virüs tanımı biraz kafa karıştırabiliyor, bunun sebebi bilgisayarınızdaki virüs tanımı ile aynı olmaması. Kelimesi ne olursa olsun hepsi istenmeyen neticelere yol açan bazı noktaları içeriyor.

Sitenizde virüs olup olmadığını ise bazen anlayamayabiliyorsunuz. Bunun sebebi de bu virüsleri hazırlayan kişilerin admin/yönetici girişi yapmış kullanıcıların bu işlemleri görmemesini sağlaması. Böylece siz sitenizin sağlıklı çalıştığını düşünürken, sisteme giriş yapmamış ziyaretçileriniz çok sayıda kötü tecrübe ile sitenizden ayrılabiliyor. Bu durum Google tarafından fark edildiğinde ise siteniz Google arama sonuçlarından engellenerek ban yiyor. Bu çok ciddi bir durumdur ve mutlaka sitenize WordPress Virüs Temizleme İşlemi yapılması gerekmektedir.

Virüs Bulaşma Belirtileri nelerdir ?

 • Anormal geç açılan sayfalar veya sitenizin yavaşlaması
 • Sitenizin normal açılıp, belirli bir süre geçtikten sonra başka bir siteye yönlendirilmesi.
 • Pop-up (açılır pencere) açılması.
 • Sayfalarınızın, yazılarınızın altına sizin kontrolünüzde olmayan yorumlar yapılması.
 • Sitenize anlamsız isimlere sahip kullanıcıların kaydolması.
 • Sitenizle alakası bulunmayan sayfa, yazıların sitenize eklenmesi.

WordPress Güvenliği İle İlgili Neler Dikkat Etmelisiniz ?

Dikkat edilmesi gereken çok sayıda konu ve başlık bulunmaktadır, bunları aşağıda sıraladım;

 • Korsan Tema Eklenti Kullanımı

  2012 Yılından bu yana WordPress Uzmanı olarak çalışıyorum ve yukarıda bahsettiğim problemlere sebep olan en önemli konu korsan tema veya korsan eklenti kullanımıdır. Örneğin lisanslı sürümü 70-80 dolar olan bir temanın veya eklentinin 5 dolara güya orjinal sürümünü satın alıp sitenize kurmamalısınız. Bu konu ile ilgili uzunca video ve blog hazırladım fakat kısa yoldan hatırlatmak gerekirse “bedava peynir sadece fare kapanında olur” diyebilirim.

 • Çok Sayıda Eklenti Kullanımı

  Yine bu yıllar içerisinde en çok gördüğüm sebeplerden birisi de çok sayıda eklenti kullanılmasıdır. Bazı durumlarda 40-50 adet eklentinin çalıştığı internet siteleri ile karşılaşıyorum. Bunun temel sebebi proje sahiplerinin kodlama bilgisi olmaması veya bir WordPress Uzmanı veya yazılımcı ile çalışmadan kendi işlerini kendileri halletmeye çalışmalarıdır. Bu da kısa ve ortalı vadede bu şekilde sorunlara sebep olmaktadır. Örneğin bir yazılımcının basit bir kaç satır kod ile entegre edebileceği Facebook paylaşım butonu için eklenti kullandığınızda bu eklenti beraberinde çok sayıda potansiyel açığı da birlikte getirmektedir.

 • Dosya İzin Sistemi

  Yine problem yaşayan siteleri incelediğimde, anlık çözümler uygulayabilmek adına sitelerde olmaması gereken ve sitenizi dışarıdan erişime açık hale getirebilecek dosya izinleri verildiğini görüyorum. Bu izinlerin WordPress’in önerdiği şekilde verilmesi gerekmektedir.

 • Kötü veya Ucuz Hosting

  Yukarıda bazılarını listelediğim ve listeyi uzatabileceğimiz tüm maddelere dikkat etmiş olsanız bile ucuz veya kötü yapılandırılmış bir hosting sistemi sitenizi dışarıdan yapılacak saldırılara açık hale getirir. Bu noktada bilinen hosting firmaları ile çalışmanızı öneriyorum. Detaylı olarak hazırlamış olduğum WordPress Hosting blog içeriğinden daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

WordPress Virüs Temizleme İşlemi için Birlikte Neler Yapıyoruz?

Bu noktada ilk hedefimiz verilerinizi kurtarmak olacaktır. Bu nedenle sitenizi güvenli bir şekilde yedekliyorum, yazı, sayfa, resim ve diğer tüm bilgilerinizi temiz bir ortama ayırıyorum.

Sonrasında virüs bulaşan noktaları temizleyip sorunun bir daha tekrarlanmaması için gerekli güvenlik işlemlerini yapıyorum.

Son olarak güvenli ortama ayırdığımız içerikler ile sitenizi tekrar ayağa kaldırıyorum.

WordPress Virüs Temizleme İşlemi için Nasıl İlerliyoruz ?

Bazı durumlarda geri döndürülemeyecek seviyede sorunlar olabiliyor. Bu sorunlar ile ilgili çözüm üretemezsek sonrasında bilgilerinizi kurtarıp yukarıdaki başlıklara dikkat ederek sitenizi yeniden yapıyorum.

WordPress Virüs Temizleme İşlemi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

WordPress Virüs Temizleme İşlemi ile ilgili bugüne kadar karşılaşmış olduğum soruları ve cevaplarını aşağıda listeledim, bunlara ilave bir sorunuz var ise Hızlı Talep formunu kullanarak sorunuzu bana iletebilirsiniz.

Yaptığınız işlemlere garanti veriyor musunuz ?

Bu soru yıllarca sigara/alkol tüketmiş bir kişinin ciğerleri iflas ettikten sonra doktora gidip beni hayata döndürebilir misin ? demesi gibidir. Ben elimden geleni yaparım fakat sitenizin mevcut durumuna bağlı olarak maalesef bazen sitenizi kurtaramayabiliyorum. Burada önemli olan verilerinizi kurtarabilmektir. Bunu da çoğunlukla yapıyorum.

Fatura kesiyor musunuz ?

Yapacağımız tüm işlemler mesafeli satış sözleşmesi oluşturulmakta ve adınıza fatura kesilmektedir.

  Hızlı Talep Formu